Satın Alma Evlat Edin

Manga Satın Almıyor, Evlat Ediniyor            Peta Almanya'nın 'Satın alma, evlat edin' kampanyasına katılan Manga Hasdal Barınağı'nda sokak hayvanlarıyla objektif karşısına geçti. Ünlü rock grubunun amacı, sahipsiz hayanlar dururken pet shop'lara koşanların dikkatini çekmek.

            PETA Almanya'nın yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü 'Satın alma evlat edin' kampayısı için en son Manga objektif karşısına  geçti. Sıkı bir hayvansever olan grup, sokak hayvanları konusunda tek çözümün kısırlaştırmadan geçtiğini savunuyor. Grubun solisti Ferman Akgül, "Hayranlarımızın ricamız, kesinlikle üreticiniden veya hayvan pazarlarından  kedi yada köpek satın almamalarını" derken, gitarist Yağmur Sarıgül "En sadık dostlarımıza karşı duyarlı davranmanın zamanı geldi de geçiyor".Aslında mahalle kültürünü koruyanlar sokaklardaki köpeklere sahip çıkıyor. Fakat bu ancak hava şartlarının iyi olduğu zamanlar ve trafiğin çok olmadığı alanlarda münkün. Yayaya yol vermeyen bir sürücüden köpek çıktığında yavaşlamasını beklemek hayal.

Sokaktaki Şiddet

            İnsanlar kendi şartlar iyi olduğu zaman köpeklere bakabiliyor, aksi takdirde unutulup gidiyor. Konser için Avrupa ülkelerine gidiyoruz, gördüğümüz kadarıyla sokak hayvanı ihmalinin en fazla olduğu ülke açık ara Türkiye. Evinin önündeki hayvan açken, internetten hayvan satın almanın mantığını çözemiyoruz. Küçücük bir köpeğin, kedinin barınaktaki kafeslere konmasına da anlam veremiyoruz. Ama sokaktaki şiddeti düşündükçe bu daha mantıklı ne yazık ki."

KÜÇÜK CEZALARI HAZMEDEMİYORUZ

           PETA Almanya için Manga ilk değil. Daha  önce de farklı ve sert yöntemlerle Türkiye'deki hayvan hakları sorunlarına dikkat çekmeye çalıstılar. Kuruluş, hayvan hakları ihlalinin fazla olduğu ülkelere yetişmeye çalısıyor. Türkiye istatistiklere göre en vahim ülkelerden. Kuruluşun öncelerinden  Magdalena Scherk 2004 'ten beri süren eylemlerinin sebebini açıklıyor: " Türkiye'de hala binlerce sokak hayvanı akıl almaz yöntemlerle öldürülüyor".Bu kıyıma verilen küçük cezalar hazmedemiyoruz. Bugüne kadar Tarkan'la, ünlü futbolcular Micheal Fink ve Fabian Ernst'le ve son olarak ta Manga'yla bu sorunua dikkat çekmeye çalıstık.

Tepkiler:

1 yorum:

  1. Manga grubu her yönüyle bir harika. Söylenecek fazla bir şey yok. Konserde kulise girsem yeterli :)

    YanıtlaSil