Kraliçenin Kuğusunu Yiyen Türk



İngiltere'de Kraliyet'e ait bir kuğuyu kesip yediği için para cezasına çarptırılan Türk vatandaşı Hasan Fidan sessizliğini bozdu.

İngiltere 'de bir göl kenarında Kraliyet'e ait bir kuğuyu kesip yediği için para cezasına çarptırılan Türk vatandaşı Hasan Fidan bunu ilk kez yapmadığını aynı göle gidip daha önce de birçok kaz ve ördek avladığını söyledi.


İngiliz ve Türk basınında yazılanlara tepki gösteren aslen Denizlili Hasan Fidan, kuğuyu aç kaldığı için öldürdüğü yolundaki haberleri yalanlayarak "Aç kaldığım için değil avlanmak için yaptım. Daha önce kaz ve ördek yakalamıştım. Bir de kuğu avlayayım dedim. Aç kalsam hırsızlık yaparım. Neden kuğu keseyim" diye konuştu.

İngiltere gündemine oturan ve Londra yakınlarındaki Kent şehrine bağlı Tonbridge kasabasında yaşayan 46 yaşındaki Fidan, uzun zamandır işsiz olduğunu ve ara sıra evinin yakınındaki göle giderek avlandığını ve yürüyüşler yaptığını söyledi.



'AYNI GÖLDE HEP AVLANIYORUM'

Görüntü ve fotoğraf vermek istemeyen ancak DHA'nın olayla ilgili sorularını yanıtlayan Hasan Fidan şunları söyledi:

"Ben aynı gölde hep avlanıyorum. Bu ilk kez yaptığım ya da saklı gizli yaptığım bir şey değil. Daha önce de birçok kere kaz ve ördek avlamıştım. Beni avlarken görenler de var. Yaşadığım yerde de bunu herkes biliyor. Burada herkes beni tanıyor. Bu defa da kuğu avlamak istedim. Başıma bunlar geldi. Kuğu ların İngiliz Kraliyeti'nin malı olduğunu bilmiyordum. Kuğuları kesmenin suç olduğunu da bilmiyordum. Bu yüzden beni gözaltına aldılar. Zaten mahkeme sonuçlandı. Cezam neyse ödeyeceğim."


'POLİS 'LEZZETLİ MİYDİ' DİYE SORDU'

Olay günü yaşananlar ile ilgili Fidan şöyle konuştu: "O gün bir kuğuyu yaşadığım yere yakın olan Bennett Gölü'nde yakaladım. Keserken bir balıkçı fotoğraflarımı çekti. Fotoğrafımı çektiğini de gördüm. Daha önce de çekmişlerdi. Ardından polis geldi. Çekilen fotoğraflardan beni tanımış. 'Bir kuş kestin mi' diye sordular. Ben de 'Evet' dedim. 'Çok aç olduğun için mi kestin' diye sordular. Ben de 'Hayır tadını merak ettim' dedim. Sonra beni tutuklayıp karakola götürdüler. Sorgulandım. Aynı gün serbest bıraktılar. Sonra mahkeme tarihi verildi. Daha sonra polis evime gelip buzdolabında sakladığım etleri aldı. 'Lezzetli miydi' diye sordu. Ben de 'Evet' dedim. Savunma için tarafıma avukat verildi. İkinci mahkemenin sonunda toplam 215 sterlin para cezasına çarptırıldım."

İngiliz gazetelerinin de evine gelerek kendisiyle röportaj yapma tekliflerini geri çevirdiğini ve artık bu konu hakkında konuşmak istemediğini söyleyen Fidan, bu olayda artık konuşulacak bir şeyin olmadığını yaptığından dolayı üzüntü duyduğunu ve para cezasını ödeyeceğini söyledi.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder