ULUDAG UNİVERSİTESİ TANITIMI

TARİHÇE
Aklın ve bilimin öncülük ettiği, Atatürk'ün çizdiği çağdaş, laik ve demokratik yolda, özgür düşünceli ve kişisel sorumluluk duyguları gelişmiş ulusal değerlere saygılı olarak kültürel ve tarihi değerleri benimsemiş, çağdaş görünüşlü gençler yetiştirmeyi amaç edinen üniversiteye bağlı olarak, 8 Fakülte, 2 kurulma aşamasında fakülte, 2 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu, 3 yeni açılacak Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuvar, 3 Enstitü, 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı olarak kurulan 6 bölüm bulunmaktadır.
1970 yılında kurulan Bursa Tıp Fakültesi (İstanbul Üniversitesine bağlı olarak) ile 1974 yılında kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Üniversitenin temelini oluşturmaktadır.
1975 yılında yasal kuruluşunu gerçekleştirerek Bursa Üniversitesi adı altında Eğitim-Öğretim hizmetine başlayan Üniversitenin 20 Temmuz 1982 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile adı Uludağ Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.
1976 yılında Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
1978 yılında Veteriner Fakültesi
1981 yılında Ziraat Fakültesi
1982 yılında Eğitim Fakültesi (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bursa Yükseköğretmen Okulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu birleştirilerek)
1982 yılında İlahiyat Fakültesi
1983 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kurulması ile birlikte üniversitedeki faal Fakülte sayısı 8'e ulaşmıştır.
1995 Hukuk, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği Fakülteleri
Sanayi ve hizmet sektörüne nitelikli ara insan gücü yetiştirmek amacıyla;
1985 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,
1986 yılında Bursa Meslek Yüksekokulu adı ile kurulan Yüksekokul
1996 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak ikiye ayrılmıştır.
1992 yılında İlahiyat Meslek Yüksekokulu( İlahiyat Fakültesine bağlı olarak kurulmuştur.)
1994 yılında Mustafakemalpaşa Meslek Yüksekokulu
1995 yılında Karacabey Meslek Yüksekokulu
1995 yılında İnegöl Meslek Yüksekokulu
1995 yılında İznik Meslek Yüksekokulu
1995 yılında Yalova Meslek Yüksekokulu
1996 yılında Sağlık Yüksekokulu (4 yıllık)
1997 yılında Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu
1999 yılında Orhangazi Meslek Yüksekokulu
1999 yılında Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu
1998 yılında U.Ü.Devlet Konservatuvarı kurulmuştur. (Yarı zamanlı statüde)
1999 yılında U.Ü.Dev.Konser.Müz.ve Bale İlköğretim Okulu kurulmuştur. (Tam Zamanlı Statü)

YERLESKE DAGILIMI
Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik-Mimarlık, Veteriner, Ziraat, Eğitim Fakültesinin büyük bölümü ile Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Hizmetleri ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Enstitüler, Bölüm Başkanlıkları ve Rektörlük merkez örgütü, şehir merkezine 18 Km.uzaklıktaki 16.000 dönüm arazi üzerine kurulu ana yerleşim birimi olan Görükle Yerleşkesi'nde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Eğitim Fakültesinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Devlet Konservatuvarı, Sağlık Yüksekokulu, İlahiyat Fakültesi şehir merkezinde hizmet vermektedir.
Yalova ili ile Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl, İznik, Yenişehir ve Orhangazi ilçelerinde bulunan yüksekokullarımız hizmetlerini isimlerini aldıkları ilçelerde sürdürmektedirler.
Üniversitede 2003 - 2004 akademik yılında, 24.803 Lisans, 15.751 Önlisans, 1808 Yükseklisans, 657 Doktora öğrencisi olmak üzere toplam 43.019 öğrenci öğrenim görmektedir.
Eylül 2003 tarihi itibariyle Üniversitede toplam 332 Profesör, 136 Doçent, 259 Yardımcı Doçent, 269 Öğretim Görevlisi, 132 Okutman, 859 Araştırma Görevlisi, 84 Uzman olmak üzere toplam 2.071 öğretim elemanı bulunmaktadır.

HİZMETLER-ETKİNLİKLER
Sağlık Hizmetleri
Uludağ Üniversitesi öğrenci ve personelin sağlık sorunlarına cevap veren Mediko Sosyal Merkezi'miz, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.
Cuzi bir ücret karşılığında teşhiş ve tedavileri yapılan öğrencilerin ilaç gereksinimleri anlaşmalı eczanelerden karşılanmaktadır. Sağlık yönünden daha detaylı bir araştırmaya gerek görülenler Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesine sevk edilmektedir.
Mediko Sosyal Merkezimizde normal poliklinik hizmetleri dışında, diş tedavileri, psikolojik danışma merkezi, radyolojik tetkikler, kan ve idrar tahlilleri yapılmaktadır. Ayrıca haftada 1 gün Nöroloji, Kulak-Burun- Boğaz, Cildiye, Göz ve Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları öğrencilerin sorunlarına cevap vermektedir.
Kültürel Etkinlikler
Uludağ Üniversitesi temel işlevi olan eğitim-öğretimin yanısıra; öğrencilerinin yeteneklerini geliştirmek en mükemmel ortamı sağlamak için olanaklarını zorlamaktadır.
Gençlerin uzun sürecek eğitimlerinin başlangıcında birbirlerini tanımaları için düzenlenen organizasyonlarda maddi imkân sağlamak, öğrencilerimizin boş vakitlerini değerlendirmek ve sanatın çeşitli dallarında faaliyet göstermeye teşvik etmek amacıyla yürütülen çalışmalar, uzman öğretim üyelerinin rehberliğinde çeşitli vesilelerle düzenlenen gün, gece ve haftalarda sergilenmektedir.
Bu etkinlikler; Türk Halk Oyunları, Türk Halk ve Sanat Müziği, Pop Müzik Topluluğu, Çok Sesli Koro, Modern Dans, Aerobik, Tiyatro, Sinema, ve Uludağ Üniversitesi Senfoni Orkestrası çeşitli dinletiler vermektedir. Ayrıca Basın Kulübü, Çevre Kulübü, Endüstri İlişkileri Kulübü, Endüstri Mühendisliği Topluluğu, Eşli Danslar Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Kampçılık-Dağcılık-Trecking Kulübü,Su Altı Kulübü, Satranç Kulübü, UBİAT (Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu) Kulübü'dür.
Her yıl mayıs ayının ilk yarısında Kültür Sanat ve Spor Şenliği'nde öğrenciler bu etkinliklerini sergilemektedirler.
Uludağ Üniversitesi 1996 yılından itibaren tüm yemek hizmetleri özelleştirilmiş, bu suretle tasarruf sağlanmıştır.
Sosyal Hizmetleri
Kampüslerdeki yemekhanelerimizde akademik, idari personel ve öğrenciler ucuz yemek imkânlarına sahiptirler.
Muhtaç öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmektedir. Yerleşke içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı önlisans ve lisans öğrenci yurdu ile TEV Rabia Rıza Biçen yükseklisans öğrenci yurdu toplam 4.000 öğrenciyi barındırmaktadır. Üniversitenin Güçlendirme Vakfı tarafından 80 başarılı öğrenciye burs verilmektedir.
Uludağ Üniversitesi çalışanları ile evli öğrencilerimizin çocuklarına eğitim ve bakım hizmeti veren kreş ve anaokulumuz üniversitenin maddi ve manevi desteği ile çok iyi şartlarda ve çok az bir ücretle hizmet vermektedir.
Uludağ Üniversitesi tüm Fakülte ve Yüksekokullarında öğrencilerimizin yararlanabileceği kantin ve kafeteryalar hizmet vermektedir. Bunlar özel firmalar tarafından işletilmektedir.
Sportif faaliyetler
Uludağ Üniversitesi Spor Etkinlikleri, Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından organize edilmektedir. Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde her yarı yıl ücretsiz olarak eskrim, okçuluk, tenis, tekerlekli paten, güç geliştirme, aerobik ve badminton kursları açılmaktadır. Bu kurslar 2000 civarı öğrenci tarafından takip edilmektedir. Ayrıca Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı tarafından doğa yürüyüşleri, sokak basketbolu, futbol ve masa tenisi turnuvaları düzenlenmektedir.
Uludağ Üniversitesi öğrencilerin beden ve ruh sağlıkları için sportif etkinliklere önem verilmektedir. Sportif etkinliklerin yapılabilmesi için her türlü alt yapı ve tesis mevcuttur. Bunlar, çim futbol sahası, 2 toprak futbol sahası, ışıklandırılmış 4 toprak tenis kortu, 2 asfalt tenis kortu, 2 kapalı tenis kortu, 5 açık asfalt basketbol sahası, 4 kapalı spor salonu, atletizm pisti, kros parkuru, inşaatı devam eden kapalı yüzme havuzu ve tartan pisttir.
Ulusal ve uluslararası yapılan sportif etkinliklerde; hentbol, basketbol, futbol, voleybol, masa tenisi, güreş, atletizm, kros ve kayakta öğrencilerimiz Üniversiteyi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Bu Etkinlikler Üniversitenin spor okutmanlarının hazırladıkları programlar ile yürütülmektedir.
Uludağ Üniversitesi Spor Kulübü kurulduğundan bu yana basketbol, tenis, halter, binicilik, atletizm, eskirim, hentbol ve futbol dallarında faaliyet göstermektedir.
Her yıl temmuz-ağustos aylarında Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı okutmanlarının denetiminde Eğitim Fakültesi Müzik ve Resim bölümü okutmanlarının da katkıları ile 7-14 yaş grubundan sporcular için yaz okulu düzenlenmektedir.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder