KIRMIZI-BEYAZ ŞELÇUKLU VE OSMANLI YADİGARI



OSMANLILARDA PADİSAHIN BULUNDUGU YERDE,HANEDENI TEMSİLEN KIRMIZI VE DEVLETİ TEMSİLEN BEYAZ SANCAK AÇILIRDI.SELÇUKLLU SULTANININ OSMAN GAZİ'YE GÖNDERDİĞİ BAYRAK BEYAZ İDİ.SULTAN III. SELİM'DEN İTİBAREN HER İKİSİ BİRLESEREK KIRMIZI ZEMİN ÜZERİNE BEYAZ HİLAL VE YILDIZ RESMİ BAYRAK OLDU.
OSMANLILARDAN KALMA NE VARSA DEĞİSTİRİLDİ.ONLARIN KURDUĞU MEKTEPLERE,FAKÜLTELERE,MÜESSESELERE,SEHİRLERE BİLE FARKLI İSİMLER VERİLDİ.


            ÜNİVERSİTELERDEN HAVA KUVVETLERİNE,NUFUS İDARELERİNDEN MAHKEMELERE,MİLLET MECLİSİNDEN DANISTAY'A KADAR,BUGUN DOGRU DÜRÜST NE VARSA,HEPSİ OSMANLILAR ZAMANINDA KURULMUSTU.YENİ KURULAN SEYLER ZATEN O ZAMAN DÜNYADA OLMAYAN ŞEYLERDİ.HER NEDENSE AY-YILDIZLI BAYRAĞA DOKUNULMADI.


            İYİ DE OLDU.CUMHURİYYETİN İLK YILLARINDA,YERİNE MAVİ BAYRAK DÜSÜNÜLMÜSSE DE, YUNAN BAYRAĞINA BENZER ENDİŞESİYLE OLSA GEREK,VAZGEÇİLMİŞ.


BOYU VE SÜSÜ KORKU VERİR
BELKİ HİSSİ GELECEK AMA, DÜNYA BAYRAKLARI İÇİNDE AY-YILDIZLISI KADAR DERİN MANALISI YOK GİBİDİR.ASIRLARCA ESİR MÜSLÜMANLARIN HAYALLERİNİ SÜSLEMİŞ, MEŞHUR AZERİ ÜZEYR HACIBEYLİ,ÇIRPINIRDI KARADENİZ'DE BUNU TERENNÜM ETMİŞTİR.İŞTE TUNUS ,CEZAYIR.PAKİSTAN,ŞARKİ TÜRKMENİSTAN,SİNGAPUR,MALEZYA...

PADİŞAH ADINA HUTBE OKUNMASI VE SİKKE KESTİRİLMESİ,AYRICA TABL(MEHTER),SANCAK VE TUĞ, OSMANLILARDA HÜKÜMDARLIK ALAMETLERİNDEN İDİ.
CUMA VE BAYRAM NAMAZLARI,PADİSAH İZNİYLE MUAYYEN CAMİLERDE KILINIR; HUTBELERDE HATİB,PADİSAHIN İSMİNİ DUAYLA ZİKREDERDİ.OSMAN GAZİ,İLK DEFA KENDİ ADINA SİKKE KESTİRDİ.ASKERİ MIZIKA OLAN MEHTERHANE-İ HÜMAYUN,MUAYYYEN ZAMANLARDA NEVBET VURUR;PADİSAH BU KONSERİ AYAKTA DİNLERDİ.1826'DAN SONRA MEHTER,MIZIKAYI HÜMAYUNA DÖNÜSTÜRÜLDÜ.

SULTAN II. MAHMUD DEVRİNDEN İTİBAREN,MONARŞİLERİN HEPSİNDE OLDUĞU GİBİ, HER PADİSAH İÇİN BESTELENENMARŞLAR,MİLLİ MARŞ OLARAK KABUL EDİLDİ.AT KUYRUĞUNUN BİR MIZRAĞA GEÇİRİLMESİNDEM MÜTEŞEKKİL TUĞ İSE, ESKİ TÜRKLERDEN GELEN BİR HAKİMİYET ALEMETİDİR.PADİSAHIN ARDINDAN 7 VEYA 9 TUĞ GÖTÜRÜLÜRDÜ.VEZİRLERİNDE TUĞLARI VARDI.

          BAYRAK BİR MİLLETİN VARLIĞININ TİMSALİ,TARİHİNİN HARİTASIDIR.
KIYMETİ PAMUKTAN,İPEKTEN,ALASTAN OLMASINA BAGLI DEĞİLDİR.BAYRAK, DEVLETİN HAKİMİYETİNİ VE SEREFİNİ TEMSİL EDER.B U SEBEBTEN HÜRMET GÖSTERİLİR.CEVDET PAŞA DER Kİ: BAYRAK KULLANILMASINDAKİ SIR VE HİKMET ŞU DUR Kİ MASLAHATA MÜTEVECCİH OLAN BİR TOPLULUK,BİR BAYRAĞIN ALTINDA TOPLANINCA,ARALARINDA BİRLİK HASIL ELDE EDERLER.BAYRAK ONLARIN TEK YÜREK VE TEK DİL OLMALARINA VASITA VE ALAMETTİR.ONUN ALTINDA TOPLANMAKLA KENDİLERİNİ BİR VÜCUT HÜKMÜNDE TASAVVUR EDERLER VE AKRABALARINDAN ZİYADE YEKDİGERİYLE KAYNASIRLAR.MUHAREBE ESNASINDA MADEMKİ BAYRAK KAİMDİR; HARBE HAZIR VE MUKTEDİRLER DEMEKTİR.ZAFERDEN ÜMİTSİZ OLMAZLAR.BAYRAĞI ALINIP YOK EDİLENLER İSE KORKUYA DÜSEREK DAGILIR.


BAYRAKLARIN BOYU VE SÜSÜ DE DÜSMANLARI KORKUTUP ÜRKÜTÜR.

                                                                BAYRAK VE SANCAK
   
               BAYRAK (BATRAK),YERE BATIRILARAK DİKİLDİĞİ İÇİN BU İSMİ ALMISTIR. SANCAK İSE UCU MIZRAK GİBİ DÜSMANA SAPLANDIĞI İÇİN SANÇMAK(YARALANMAK)KELİMESİNDEN GELİRİKİSİ DE BİRBİRİNİN YERİNE KULLANILIR.HER BİRLİĞİN, DEVLET ADAMININ SANCAĞI OLABİLİR.AMA UMUMİYETLE BAYRAK BİR TANEDİR.ARAPÇASI RAYE.ALEM VE LİVADIR.LİVA, BİR MIZRAĞA DÜRÜLÜDÜR VE ORDU KUMANDANININ YERİNİ BELLİ EDER.HER BİRLİĞERAYE İSE MIZRAGIN UCUNA BAĞLANIP RÜZGARDA DALGALANMASI İÇİN SALLANILIR.GÖKTÜRKLER KURTBAŞLI GÖK,KIRGIZLAR KIRMIZI VE YEŞİL,HUNLAR EJDER RESİMLİ SARI,AVRUPA HUNLARI KUŞ RESİMLİ BEYAZ VE AKHUNLAR ÜÇ YIKLDIZLI BEYAZ BAYRAK KULLANILIRDI.İLK MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETLERİNDENGAZNELİLER,YEŞİL ZEMİN ÜSTÜNE BEYAZ HİLAL VE HÜMA KUŞU RESİMLİ BAYRAK KULLANDI.AYRICA SİYAH HUSUSİ BİR DEVLET BAYRAKLARI
VARDI.KARAHANLI BAYRAĞI,ÜZERİNE 9 TUĞ RESMİ BULUNAN TURUNCU RENKLİ İDİ.HAREZMSAHLAR SİYAH,BABÜRŞAHLAR KIRMIZI -SARI BAYRAK KULLANDI.TİMÜR HAN'IN BAYRAGINDA MAVİ ZEMİN ÜZERİNEAĞZI YUKARI KIRMIZI HİLAL BULUNURDU.ŞELÇUKLU BAYRAĞINDA MAVİ ZEMİN ÜSTÜNE BEYAZ ÇİFT KARTAL İLE SİYAH ÇİZGİLİ GERİLMİŞ HALDE YAY VE OK RESİMLERİ VARDI.SONRA SİYAH BAYRAK KULLANDILAR.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder