T.C.ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI EŞK:0-1:FB

Alex Fenerbahçe'yi sırtlamaya devam ediyor !.. Ziraat Türkiye Kupası'nda Eskişehirspor'a konuk olan Fenerbahçe, beklenen futbolu sergiliyemese de kaptanı Alex'in zekasıyla 3 puanı almayı bildi: 0-1 !..
İlk yarısı 0-0 sona eren maçın tek golü ikinci devrenin başlarında geldi. Es-Es'in dev file bekçisi Ivesa'nın ceza sahasında topla fazla oynaması üzerine hemen o bölgeye giden Alex, topu kapıp Özer'e aktardı. Ivesa'nın Özer'i yere indirmesiyle kazanılan penaltıyı gole çeviren Alex, Fenerbahçe'yi 1-0'lık galibiyete ulaştırdı.


Gruptaki ilk maçını Altay ile yapan ve sahadan 3-0 galip ayrılıp ilk hafta zirveye yerleşen Fenerbahçe böylece 6 puanla liderliğini sürdürdü. Eskişehirspor ise Antalyaspor'un ardından Fenerbahçe'ye de 1-0 yenilerek tur umudunu azalttı.


ESKİŞEHİRSPOR-FENERBAHÇE: 0-1


GÜRCAN BİLGİÇ NE DEDİ:
Bir numaralar!
Fenerbahçe'nin ligi sürdüreceği kadrosu bu. Son lig haftalarında Güiza veya Semih vardı, bu kez Deivid oynadı mecburiyetten. Hep şikayet ettiğimiz, temposuz takımı bitirecek kadrodaki en ideal isimler olmasına rağmen, bu felsefenin sahada olmamasını, deplasman endişelerine bağlamak, şu anda doğru olmalı,
Santos solda, Kazım sağdayken bir o yana, bir bu yana sallanıyorlardı. Carlos'un ardından Santos geriye geldi. Mehmet sağ kulvarda hala 'acemi' döneminde. Ama Özer Hurmacı, takımı ileriye taşıyıp, mecburen hücum ettirecek en etkili faktör gibi. İki oyuncunun da ortak özellikleri rakip kaleye giden en kısa yolu keşfetmeleriydi. Şimdi durgun ve sorumlu oynamak zorunda kalmışlar. Ayaklarına top geldiğinde veya ileriye koşu yapacaklarında üç kere düşünüyorlar. Bu sürpriz değil. Daum riski sevmediği için, oyuncularına da bu kuş yüreğini hissettiriyor. Mehmet kurtaramadı bu kafeslenmiş kabiliyetlerini ama Özer içgüdüleriyle kırmayı başarıyor zincirlerini.

Fenerbahçe kadrosu göze hoş gelen bir oyunun parçası değil. Ama çözüm bulacak, sorunları ortadan kaldıracak veya kilit açacak o kadar çok oyuncu var ki, bir anda skoru değiştiriyorlar. Eskişehirspor'un etkili baskı ve orta sahayı rakibinden kurtaran savaşçı oyunu, o garip penaltı olmasa en azından beraberliği garantileyecekti.


Burak Yılmaz'ın kaçırdıklarına mı "inanılır gibi değil" diyeceğiz, bu şutlara gol izni vermeyen Volkan Demirel'e mi? Bir kaleci maçı takımına hediye ederken, öteki bu paketi rakip için fiyonkluyor.

Şimdi buradan ne sonuç çıkartacağız? 'Christoph Daum takımını iyi hazırlamış' mı diyeceğiz?
Ya da Rıza Çalımbay mı yeteneksiz... Bir teknik adamın veya takımın performansı "bir numaraları" kadardı dün...

BU ÜÇLÜYE DİKKAT!
Özer, Mehmet ve Emre üçlüsünün dikine oynamayı seven, etkili pas kapasitesine sahip olması ilerleyen haftalarda Fenerbahçe taraftarını keyiflendirecektir mutlaka. Elbette bu oyuncular daha pozitif ve agresif olmak isteyecekler, arkadaşlarını da peşlerinden sürükleyerek rakip ceza alanına en yakın pozisyonu kendilerine seçmek isteyecekler. Öyle olmasını umuyorum. Aksi görüntüyü seyretmeye, bu ağırlığı kaldırmaya hiç kimsenin gücü kalmadı artık.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder