Kurbanlık Hayvan Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

       Kurban Bayramı yaklasırken ülkem insanı yine bir telaş içerisinde. Alışveriş bayramda ne giyineceğim nerelere gideceğim tam olarak bayram da ne yapacağını planlamakta. Ve tabiki bayramın vazgeçilmezi kurbanlık hayvanı nasıl seçip nerede besleyecim.


        Kurbanlık hayvanı şeçerken dikkat etmemiz gereken aslında o kadar çok şey var ki, ite aklımda bulunan kurbanlık şeçme hakkında birkaç bilgi:
01-   Öncelikle kurbanlık adayınıza şöyle bir uzaktan bakıp dış görünüsünde bir sorun var mı diye bakın.
02-   Uzaktan yaklasarak hayvanın vucut yapısına, ayak durusuna, ve sürü ile hareketlerine bakın.
03-    Daha sonra kurban adayı hayvanın ağız durumuna bakın. Kalıcı dişlerinin çıkmış olmasına dikkat edin. Diş mukazasına biraz bastırdıktan sonra normal rengini 2 saniye içinde alması gerektiğini bilin.
04-    Kurban adayınızın gözüne dikkat edin. Gözü kör veya dökülmüşhayvanlar kurbanlık sayılmamaktadır. Bu yüzden göze dikkat ediniz. Hastalıklı oup olmadığını göz  iki elinizin basparmağınız ile mukozasını görecek şekilde sıkın. Hayvanda sarılık, anemi veya başka bir hastalık var ise burada beliirtiler olabilir.
05-    Hayvanın gebe olmadığına lütfen dikkat ediniz.
bildirge;
Kurban alacak vatandaşların sağlık yönünden dikkat etmesi gereken hususlar şöyle sıralandı: "Veteriner Sağlık Raporu veya menşe şahadetnamesi olmayan, küpesiz ve büyükbaş hayvan kimlik kartı bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olan, hayvanların satın alınmaması gerekmektedir."

       Bu yıl Türkiye'ye gelecek olan hayvan ırkları ise gectiğimiz yıllara oranla daha uysal ırklar olacağı söylendi ve bunların başını limousın ırkı çekiyor
       Benim bilgilerimde aklıma gelenler şimdilik bunlar daha detaylı bir araştırma için ve şıkça sorulan sorular için Diyanetin sitesine b linki tılayarak; TIKLAYINIZ ulasabilirsiniz
       Bu bilgiler tamamen benim sahşi fikrim olmakla birlikte doğabilecek herhangi bir maddi ve manevi zararları üstlenmediğimi bildiririm.

İYİ BAYRAMLAR

Tepkiler:

1 yorum: